2016. december 18., vasárnap

Halászlé

Magyarországon a halászlé szinte bármelyik háztartásban, ha nem is mindennapos ételként, de
Képet készítette: Dluhopolszky László
ünnepeken azért elő szokott fordulni. Rengeteg fajta elkészítési módja, variációja lehet a halászlének, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy hagyományosan a különböző tájegységeken nem biztos, hogy ugyanazokat a fajta halakat használták föl. Sőt, általában nagyon nem. Egy jó halászlében nem csak egyfajta hal van, és mindegyikben elengedhetetlen a paprika, akár bajai, akár szegedi halászléről beszélünk. Nyilván tájegységenként, háztartásonként, családi hagyományonként is változik a hozzávalók listája, az elkészítés módja, de hát milyen unalmas lenne már mindenhol ugyanolyan halászlét enni?!

Horváth Ilonánál a halászlé általánosságban jelenik meg, nem különböztetve meg tájegységenként. Kiemeli ő is, hogy akkor jó a halászlé, ha több fajta halból készítik. (Ha nincs több fajta hal, akkor vegyünk hozzá kisebb halacskákat.) Körülbelül 30 dkg halat kell vennünk egy személyre. A legjobb halaknak a pontyot, a csukát és a kecsegét tartja. A fűszerezésnél szinte csak a paprikát használja több, mint egy óra főzéssel kivéve akkor, ha rapid halászlét akarunk csinálni. Utóbbinál ugyanis egész egyszerűen halászlékockával és mirelit hallal húsz perc lassú tűzön főzés után van egy adag finom halászlénk.

Domokos Lászlóné-féle Mindentudó szakácskönyvben olvashatunk a halászlé elkészítéséről általánosságban. Elkészítése hasonló az előzőhöz, de ebben a könyvben külön leírja a szegedi halászlé elkészítését is. Hozzávalóknál pontyot, süllőt – esetleg csukát vagy kecsegét – (itt kiemeli, hogy ez drága lehet, tehát maradjunk ideális esetben a süllőnél), harcsát és keszeget említ meg. Három fajta paprikát, paradicsomot és kis sót. Elkészítésében nincs számottevő változás az előzőekhez képest. A szegedi halászlénál a hozzávalókat egy az egyben átveszi, azzal a különbséggel, hogy zsírt nem használ hozzá. Kiemeli, hogy a szegedi halászlét bográcsban kell elkészíteni.
A szegedi például a tiszai halászlék legismertebb, legnépszerűbb variációja. Általánosságban így írnak az elkészítéséről: „A kisebb halakat, fejet, farkat miután megfőtt, „áttörik”, azaz átnyomkodják egy szűrőn. A lé így besűrűsödik, viszont nem lesz benne mindenféle törmelék. Az alaplébe ezután főzik bele a halhúst.”

Kép forrása: https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1jl:Hungarian_soup_03976.jpg


Napjainkban az interneten rengeteg különböző receptet lehet találni. Íme egy a szegedi halászléről:
Hozzávalók:
Tisztított ponty: 60 dkg
Tisztított harcsa: 60 dkg
Vöröshagyma: 40 dkg
Fokhagyma: 1 dkg
Hegyes erős paprika: 1-2 db
Só: 2 dkg
„A megtisztított halakat filézzük ki, és a csontokból, fejekből a félfőre vágott vöröshagymával, sóval, borssal, fokhagymával, a tetejére szórt őrölt pirospaprikával és fejenként egy liter vízzel öntsük fel és főzzük legalább 2 – 2,5 órán keresztül. A megmaradt halfiléket irdaljuk be, daraboljuk kockára, szórjuk, meg kevés sóval és felhasználásig tegyük hűtőbe. Ha az alaplevünk elkészült, akkor paszírozzuk át egy tésztaszűrőn, fakanállal vagy egy húsverő kalapáccsal mozgatva a szűrőben a kimert halcsontokat. Erre azért van szükség, hogy a halcsontról lejöjjön a husi, és ez fogja tartalmassá tenni az alaplevünket. Ha megvagyunk az alaplével akkor forraljuk fel és tegyük bele a már előkészített halkockákat és főzzük 10 percig. Amennyiben volt belsőség a halakban akkor azt most adjuk hozzá, főzzük még 10 percet, kóstoljuk meg, és ha szükséges ízesítsünk még rá, és tegyünk bele ízlés szerint hegyes erős paprikát, vagy tálaljuk mellé.”

Összehasonlításképen pedig egy bajai halászlé recept:
Hozzávalók:
2,25 kg ponty
0,75 kg egyéb hazai hal
3,5 liter víz
3 nagy fej vöröshagyma
3 evőkanálnyi pirospaprika
3-4 csípős cseresznyepaprika
„A halakat pucold meg, távolítsd el a nemkívánatos részeket, az ikrát és a tejet tedd félre, majd irdald be a hal húsát, aztán darabold patkókra. Sózd be, és tedd félre állni legalább egy órára. A hagymákat pucold meg és kockázd fel. Ha letelt a pihentetésre szánt idő, egy jó nagy lábasba - legjobb a bogrács és persze az, ha szabad tűzön készül az étel - tedd a halat és a hagymát, majd öntsd fel a vízzel.
Amikor már lobog, add hozzá a pirospaprikát is, majd hagyd így rotyogni 15-20 percig. Ha ez is letelt, akkor jöhetnek a lébe a félretett dolgok, a tej, az ikra és persze a csípős paprika is.
Sózd ízlésed szerint, majd hagyd még további 10-15 percig főni, aztán le is veheted a tűzről.”

Összességében azt lehet mondani, hogy a halászlé alapjáraton ugyanolyan, de mégis más. Ízlés, hagyomány kérdése, és persze a hozzávalókhoz való hozzáférés lehetősége sem utolsó szempont. Ha valaki még nem evett halászlét ne HALogassa sokáig.

Források: